سبک معماری ویلاها در شمال

سبک های مختلف معماری ویلا

ما در ایران سبک های مختلفی از معماری برای خانه ویلا دیده ایم . ایرانی، سنتی، مدرن، چوبی، کلاسیک و نئوکلاسیک می‌باشد.


یکی از مهمترین دلایل به روز نشدن سبک ایرانی، طراحی امروزی آن توسط متخصصین اهل فن و معماران ما بوده است . سبکهای معماری خارجی به سرعت وارد صنعت ویلا سازی شد و امروزه کمتر ویلایی را میبینیم که از سبک معماری داخلی و خارجی الهام نگرفته باشد. که در این خصوص میتوان به نمای رومی که به صورت نمای رومی کلاسیک و نمای رومی مدرن به عنوان پر طرفدارترین سبک میباشد، ستون های سیمان بری شده ، نرده های سنگی کلاسیک ، سر ستون های رومی ، پنجره های دور سیمان بری، پله های سنگی از خصوصیات اصلی نماهای رومی میباشد. تمرکز بیشتر طراحان بر روی ارائه زیباترین نماها است به طوری که بتواند هر نگاهی را به سمت خود جلب نماید.
استفاده از سنگ‌های گران موجب شده پیاده‌سازی سبک رومی هزینه‌بر تلقی شود تا آن‌جا که بسیاری از افراد چنین ویلاهایی را مختص به قشر مرفه جامعه می‌دانند. جالب است که برخی‌ها با هدف کاهش هزینه ساخت ویلا از متریال بی‌کیفیت در ارائه سبک رومی استفاده می‌کنند که بی‌تردید لطمه و آسیب جدی به معماری و سبک‌های شهری خواهد زد. اگر قرار است چنین سبکی را انتخاب‌کنیم بهتر است متوجه باشیم که با سبکی گران مواجه هستیم، سبکی که تنها به شرط استفاده از مصالحی مستحکم ارزشمند و بادوام خواهد بود. اگر از علاقه‌مندان به سبک رومی هستید و مایلید ویلای خود را به سبک رومی بسازید توصیه می‌کنیم حتما به جنس سنگ دقت داشته باشید.

سبک معماری نئوکلاسیک :
اگر بخواهیم معماری نئوکلاسیک را در یک جمله تعریف کنیم؛ نئوکلاسیک پوسته ای کلاسیک بر روی امکانات مدرن است . معماران این سبک، معماری کلاسیک را یک معماری مدرن می دانند.

موارد استفاده در بناها طی اعصار :

این معماری به صورت الگویی بدون نقص در تمامی اعصار برای بینش ها و تفکرات کاملاً مورد توجه بوده و از آن استفاده شده است. ساختمان های ساخته شده به این سبک نیز کاملاً متنوع بوده است. از معابد تا کلیساهای عظیم، خانه ها و قصرهای باشکوه،پارلمان ها و نهاد های حکومتی، بانک ها، بیمارستان ها، پاساژها، موزه ها، پایانه های مسافری قطار و مترو و بسیاری از ساختمان های دیگر در طی دوره های مختلف به این سبک ساخته شده است.

ویژگی سبک نئوکلاسیک:
پیاده کردن طرحها و نمادهای معماری کلاسیک برای عملکرد‌های حال حاضر.
رعایت تناسبات هندسی کلاسیک در طرح بنا
ایجاد امکانات جدید و مدرن در داخل بنا.
به کارگیری مصالح سنتی مانند سنگ، آجر، و چوب

طراحی ویلا سنتی:
یکی از سبک های طراحی ویلا طرح سنتی است. در این سبک بازگشت به معماری گذشته خانه های ویلایی به سبک سنتی و قدیم مد نظر قرار می گیرد. سبک سنتی در طراحی ویلا به معنی طراحی قدیمی و از مد افتاده نیست. بلکه به معنی استفاده از اصول طراحی سنتی بناها و ویژگی های آن در یک ویلا مدرن و امروزی است. اصولی که طی قرن ها بنا بر فرهنگ و اقلیم خاص هر منطقه ای شکل گرفته است. طراحی ویلا سنتی ایرانی نیز برگرفته از سنت های معماری اصیل ایرانی شکل می گیرد.

طراحی ویلا مدرن:
ویلا مدرن گرایشی است در حوزه طراحی های ویلا که بر مبنای معماری سبک مدرن میباشد.طراحی نقشه ویلا مدرن و همچنین نمای ویلا مدرن همگی در این رویکرد معماری صورت میپذیرد.
این سبک، امروزه با عنوان سبک جهانی شناخته میشود.ویلاهای مدرن متعلق به مکان و زمان خاصی نیست، به همین دلیل مورد توجه بسیاری از مهندسان حوزه ساخت ویلا قرار دارد.بدین رو در حوزه طراحی و اجرای ویلا و همچنین محوطه سازی ویلا دارای محبوبیت بسیار است.
ایده مدرن ویلا میتواند در غالب ویلا آپارتمان، ویلا یک طبقه یا ویلا مدرن دوبلکس بروز یابد.

ویژگی‌های شاخص ویلا مدرن عبارتند از:
سادگی
کارکردگرایی
توجه به طبیعت و تندیس گرایی
حذف تزئینات و المان‌های زائد
شفافیت
پلان‌های باز

طراحی ویلا ایرانی:
طراحی ویلای ایرانی، سبک طراحی معماری محبوبی است که در حوزه طراحی و اجرای ویلا مورد توجه قرار گرفته است.گرچه ساخت ویلا به دلیل ویژگی لوکس خود در نقاط مختلف، تقریبا با رویداد های مشابهی انجام می شود، اما فرهنگ، مذهب شیوه زندگی مردم، خواه ناخواه روی سبک ساخت و ساز ویلا تاثیر خداهد گزاشت.

ویلای چوبی:
از قدیم استفاده از چوب برای ساخت خانه ها در تمامی نقاط جهان متداول بوده است. امروزه نیز این سبک یکی از پرطرفدارترین سبک های ویلاسازی در اروپا، آمریکا و آسیا محسوب می گردد. این نوع سازه محیطی جذاب و دلنشین برای زندگی فراهم می کند. علاوه بر این دارای مزیت هایی همچون مقاومت در برابر زلزله و آتش، عایق صوتی و دوام بالا می باشد.

هزینه طراحی ویلا :
طراحی ویلا به همراه ساخت آن مسئله ای است که با میزان بودجه ی افراد در ارتباط است. در حالت کلی عوامل مختلفی می توانند بر هزینه ساخت خانه ویلایی تاثیرگذار باشند. برای مثال متراژ، پلان، امکانات ، زیر بنای ساختمان و نوع مواد اولیه از جمله عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت خانه ویلایی می باشند. سرمایه گذاری بیشتر همیشه به معنای موفق بودن پروژه نیست و طراح خلاق کسی است که بتواند با کمترین هزینه بهترین امکانات را در یک ویلا پیدا کند, همچنین شما می‌توانید برای خرید ویلا در شمال به صفحه اصلی سایت و قسمت آگهی‌ها مراجعه کنید.منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۱/۲۳

نام آگهی

واتس اپ

۰۱۱۴۴۶۶۵۶۳۷

پیامک

ایران, مازندران, نور منطقه چمستان ابتدای بلوار شیخ فضل الله نوری روبه روی بهارستان ۱۰

افزودن به مخاطبین