انواع ویلاها در شمال از نظر ساخت

ساخت ویلا اصول و قاعده خاص خود را دارد که توجه به آن در ساخت ویلا در نهایت منجر به این می‌شود ویلایی موردپسند خریداران را ارائه دهیم، یعنی ویلایی بسازیم که اکثر غریب به اتفاق مردم تمایل به خرید یا داشتن آن نمایند و علاوه بر کیفیت و زیبایی باید در مکانی مناسب با اسناد و مدارک مشخص باشد که این موضوع نیز مستلزم طراحی داخلی و بیرونی ویلا از لحاظ ظاهری و چیدمان و نقشه‌ای عام‌پسند نشأت می‌گیرد.

در این مقاله به انواع ویلا از لحاظ نوع ساخت میپردازیم با ما همراه باشید. به چه سبک ساختمانی، ویلا گفته می شود؟ ویلا دارای چه خصوصیاتی می باشد؟ ویلا با خانه چه تفاوتهایی دارد؟ ویلا به چند دسته تقسیم می شود؟ انواع سبک های ویلا چیست؟ در این مقاله، به بحث درباره ویلا و انواع آن می پردازیم. ویلا سبکی از خانه می باشد، که دارای طرفداران زیادی است. در این مقاله، انواع ویلا مورد بررسی قرار می گیرد. ویلا یکی از انواع پرطرفدار خانه است که در کشورهای مختلف سبک‌های مختلفی دارد. ابتدا به بررسی مفهوم ویلا می‌پردازیم.

مفهوم ویلا:
به ساختمانی در زبان فرانسوی و انگلیسی ویلا خطاب می شود، که دارای نمای بیرونی از چهار طرف باشد، و ساخت آن در ییلاق ها و یا اطراف شهرها، صورت می گیرد. اما، اجازه ساخت ویلا به شهروندان، در درون شهر، در برخی از کشورها، داده می شود.
امکان ساخت خانه های ویلایی، در مناطق شهری کمتر است و دلیل آن هم جلوگیری از تجمع ساختمانها می باشد. اگرچه در بعضی از شهرها، ویلا به خانه های حیاط دار گفته می شود، اما خانه هایی که از هر چهار طرف آزاد بوده و دارای نمای بیرونی باشند، می تواند تعریف درستی از ویلا باشد.

انواع ویلا:
ویلای فلت یا همکف:
معمولا به خانه هایی که با اختلاف سطح حداقل یک متر از زمین ساخته می شوند و در مجموع بدون اختلاف سطح هستند ویلای فلت می گویند. ویلاهای همکف در یک طبقه و دارای یک سقف می باشند و بیشتر با بنای ۸۰ تا ۱۵۰ متری دو یا سه خواب در شمال دیده می شوند. ویلاهای همکف قدمت بیشتری نسبت به دیگر سبک های ویلا در شمال دارند.
واژه فلت را زیاد شنیده ایم، این واژه تنها مختص صنعت ویلاسازی نمی باشد، معمولا این واژه را برای ساختمان ها و ماکت ها نیز زیاد به کار می برد.
تاریخچه ساخت این مدل از ویلا ها، یعنی ویلا فلت ها، به سال های دور برمیگردد، که معمولا هم با همان نام ویلای یک طبقه یا ویلای همکف در میان آحاد مردم معروف است و یکی از ساده ترین طراحی های مربوط به ویلا ها می باشد. در گذشته نیز شاید محبوب ترین ویلا ها، همین ها بودن، اما رفته رفته، دلایل متعددی باعث شد، که از اقبال عمومی نسبت به این دست ویلا ها کاسته شود، از جمله دلایل آن را می توان افزایش قیمت زمین و به صرفه نبودن ویلای یک طبقه در این زمین ها دانست، البته این نکته را هم نباید از خاطر برد، که سلایق مردم روز به روز در حال تغییرند.

ویلای نیم پیلوت:
در طراحی ویلا نیم پیلوت برای ایجاد فضایی مثل اتاق خواب مستر، پارکینگ اختصاصی، انبار یا موتورخانه با ایجاد یک اختلاف سطح نیم طبقه ای فراهم می شود. و علاوه بر آن نمای داخلی ویلا نیز زیباتر می شود.در ویلاهای نیم پیلوت طراح ساختمان ، اتاق خواب را در سطحی بالاتر طراحی می کند و برای ورود به اتاق خواب پله ی چوبی در نظر گرفته می شود ، که بر شیک تر شدن نمای داخلی کمک می کند.با توجه به ایجاد اختلاف سطح در طراحی داخلی ویلاهای نیم پیلوت می توان آن را زیرمجموعه ای از طراحی های دوبلکس و نیم دوبلکس در نظر گرفت.این ویلاها معمولا در زمین هایی با متراژ کم احداث می کنند. تا بهینه ترین و کاربردی ترین فضا را داشته باشند، همچنین با اینکار قیمت خرید کمتری را به خود اختصاص می دهد.
پس زمانی که می‌شنویم ویلایی به صورت نیم پیلوت یا نیمه دوبلکس طراحی شده است، ویلایی دو خوابه همراه با یک پارکینگ را تصور می‌کنیم. به طور کلی اگر بخواهیم قیمت ویلای نیم پیلوت را بیان کنیم، خواهیم گفت که از ویلای فلت گران‌تر و از ویلای دوبلکس ارزان‌تر است.
این ویلا ها، همان ویلا هایی هستند که عده ای به اشتباه و در غلطی مصطلح، نیم دوبلکس می نامند با این که این طور نیست. منظور از نیم پیلوت، نیم طبقه است، تصور کنید که نیم طبقه را به ویلای خود اضافه کرده اید، در این صورت یک نیم پیلوت خواهید داشت، در بیشتر موارد این نیم طبقه به یک اتاق خواب اختصاص می یابد که البته سلیقه ای است و می تواند در سلیقه های مختلف، متفاوت باشد.

ویلا دوبلکس:
به طور کلی زمانی که از ویلا دوبلکس صحبت می‌کنیم، منظور ما ویلایی است که برای دسترسی به قسمت‌های مختلف آن نیاز به تغییر طبقات داریم. به عبارت دیگر تمام ویلا در یک سطح طراحی نشده است و در دو طبقه متفاوت یا دو سطح متفاوت طراحی شده است.
مهم ترین بخش در طراحی ویلاهای دوبلکس پله‌های آن است که باعث اتصال دو طبقه به یکدیگر می‌شود. طراحی نوع پله در طراحی ویلاهای دوبلکس بسیار حائز اهمیت است. چرا که سبب زیباتر دیده شدن ویلا می‌شود. راه پله‌های سه طرفه، مارپیچ، نیم دایره و راه پله‌های گرد از انواع مدل راه پله‌هایی هستند که می‌توانند در طراحی ویلای دوبلکس مورد استفاده قرار بگیرند.
در طراحی پله ها علاوه بر سلیقه افراد مواردی مانند مساحت زمین در انتخاب نوع و طرح راه پله تاثیرگذار است. معمولاً برای ساخت ویلاهای دوبلکس از زمین‌های بسیار وسیع  استفاده می‌شود. اما با گذشت زمان بسیاری از طرح‌ها به این نتیجه رسیدند که استفاده از زمین‌های کوچک برای ساخت ویلاهای دوبلکس مناسب‌تر است.
در طراحی ویلای دوبلکس معمولا از طبقه اول به عنوان نشیمن ، حال و پذیرایی استفاده می شود که با پنجره های بزرگ و قدی نور به داخل خانه می تابد.و در طبقه دوم نیز اتاق های خواب ، سالن استخر یا بازی، سرویس های بهداشتی و حمام تعبیه شده است. با این عمل فضای شلوغ و فضای خلوت ساختمان از یکدیگر مجزا خواهد شد. حال بسته به نوع متراژ یک اتاق کوچک و سرویس بهداشتی در طبقه اول درنظر می گیرند تا افراد مسن برای بالا رفتن از پله ها دغدغه نداشته باشند. اگر ویلا دوبلکس استخردار باشد، سالن استخر یا جکوزی را یا بیرون حیاط یا در داخل ساختمان تعبیه می کنند.سقف آن معمولا شیب دار می باشد، تا خانه از باران بی امان شمال، در امان بماند.
ویلا های دوبلکس که دارای دو طبقه کاملا تفکیک شده است، یعنی نه به صورت نیم دوبلکس که برخی از بخش تنها مقدار کمی از فاصله داشتند؛ در این ویلا ها ما به کل یک طبقه اضافی خواهیم داشت که بوسیله پله به طبقه همکف مرتبط می شود. در این ویلاها قاعدتاً ما فضای بیشتری در اختیار خواهیم داشت و از جهت گران شدن زمین ها در این سال ها، این ویلا ها برای ما به صرفه تر خواهند بود، چون از زمین استفاده بیشتری شده است.

ویلا تریبلکس و فورلکس :
طراحی خانه تریبلکس و فورلکس به صورت سه یا چهار طبقه است. یعنی داخل یک واحد سه یا چهار طبقه طراحی شده است ، و این طبقه ها با پله به یکدیگر متصل می شود. در این ویلاها به دلیل ارتفاع بیشتر می توان چشم انداز و منظره های بیرون را بهتر مشاهده کرد و ساعت ها از دیدن جنگل و دریا لذت برد. این نوع ویلا ها جزء گران ترین ویلاهای شمال می باشد. زیرا متریال های بکار گرفته در آن از سایر سازه ها بیشتر است.
اکثر ویلا تریبلکس و فورلکس در شمال دارای روف گاردن بی نظیر است و حتی قابلیت اجراهای روف گاردن را دارد. روف گاردن یا همان سقف سبز بر روی تراس یا پشت بام خانه ها ایجاد می شود. که در شمال علاوه بر اینکه ویو بینظیری به طبیعت خواهید داشت، امکاناتی از قبیل الاچیق، باربیکیو، مبلمان باغی و… دارد. حتی شما می توانید در آنجا باغچه ی کوچکی را احداث کنید و به کشت محصولات باغی بپردازید.

نکاتی اساسی در خصوص طراحی انواع ویلا؛
یکی از مهمترین نکات مربوط به طراحی انواع ویلا، دقت نظر داشتن به زمین شناسی و اقلیم می باشد که طبق سلیقه کارفرما، بعد از کسب یک سری اطلاعات در این مورد، یک ویلا را می توان طراحی نمود. در طراحی یک ویلا، طراحی چشم انداز ویلا خیلی با اهمیت است که باید در نظر گرفته شود. همچنین محوطه سازی خوب و زیبا همراه با گل و درخت های فراوان نقش بسیار زیادی دارد. معماری بنای ویلاها دارای چندین ویژگی می‌باشد که یکی از مهمترین و اساسی ترین ویژگی ها این است که معمولا در فضاهای بزرگ ساخته می‌شوند. برخی از نماها در ساخت ویلا یک برجک مرکزی دارند که بلندترین قسمت بنا است که به آن نقطه کانونی مربوط به بنای ویلا می گویند. شما برای خرید ویلا شمال کشور می‌توانید به مراجعه به صفحه اصلی سایت قسمت آگهی‌ها را نظاره کرده و ویلای مورد نظر خود را انتخاب کنید.منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۱/۲۳

نام آگهی

واتس اپ

۰۱۱۴۴۶۶۵۶۳۷

پیامک

ایران, مازندران, نور منطقه چمستان ابتدای بلوار شیخ فضل الله نوری روبه روی بهارستان ۱۰

افزودن به مخاطبین